Davul zurna çalındı, halay çekildi: AFP’de grev başladı

Agence France-Presse (AFP) Türkiye ofisi çalışanları, toplu iş sözleşmesi sürecinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine greve çıktı. Türkiye Gazeteciler Sendikası, grev pankartını astı.

Bu sabah TGS üyeleri, gazeteciler ve siyasi parti temsilcileri AFP’nin İstanbul Şişli’deki ofisi önünde toplandı. AFP ofisinin yer aldığı binaya “Bu işyerinde grev vardır” pankartı asıldı ve davul-zurna çalınarak grev halayı çekildi.

AFP grevini Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ve Türkiye Komünist Partisi üyeleri de ziyaret etti ve destek sundu.

AFP’de grev davul-zurna ile başladı.

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, basın açıklamasında grev kararını okudu. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü hatırlatan Durmuş, AFP’de yaklaşık 5 ay önce başlayan TİS görüşmelerinde Türkiye’deki ekonomik durumu, kaygılarımızı işveren temsilcilerine kalem kalem anlattıklarını söyledi.

Grev kararını TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş okudu.

‘AFP’DEKİ ÜYELERİMİZİN ÜCRETLERİ ERİYOR’

Durmuş şöyle devam etti:

“Toplu sözleşme görüşmeleri boyunca bu sürecin masada sonlanması için elimizden gelen çabayı sarf ettik. Ancak ücretlerimizin erimesini engelleyecek önerimizi işverene kabul ettiremedik. Türkiye ağır bir ekonomik kriz ile karşı karşıya. Hemen her gün temel tüketim maddelerine gelen zamlar ağır bir geçim sorununu da beraberinden getiriyor. Son bir yıl içinde en temel tüketim maddelerine, ev kiralarına gelen zamları yüzde 300’lerle ifade ediyoruz. Kuru soğanın kilosunun 30 TL olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

Türk lirası her gün dolar ve euro karşısında değer kaybediyor. AFP’deki üyelerimizin de ücretleri erimeye devam ediyor. Bizler AFP işvereninden ücretlerimizi euro ya çevirmesini talep ettik, bu teklifimizin kabul edilmeyince en azından Türk lirasındaki erimeyi karşılayacak bir koruma mekanizması istedik. Ancak bu teklifimiz de kabul edilmedi.”

‘ÜCRETLER 3 YIL ÖNCEYE GÖRE YARI YARIYA ERİDİ’

TGS Genel Başkanı Durmuş, AFP çalışanlarının ücretlerinin euro bazlı olarak bile 3 yıl öncesine göre yarı yarıya düştüğünü ifade etti. Durmuş açıklamasını şu sözlerle noktaladı:

“3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde AFP işverenini çalışanlarının taleplerine kulak vermeye, onların geleceğe daha güvenle bakabilmelerini sağlayacak isteklerini karşılamaya davet ediyoruz. AFP’de grev uygulamasını başlatırken, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde şu kararlılığımızı da tüm kamuoyuna duyurmak istiyoruz: Gazetecilerin özgürce yazabildikleri, sansüre, baskıya maruz kalmadıkları, haklarını alabildikleri günlerine getirene kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir