Hollanda’dan ‘Türkiye’ açıklaması: Seçim gerilimini ihraç ediyorlar

Hollanda hükümeti, Türkiye’yi ‘seçim gerilimini ülkeye ihraç etmekle’ suçladı. Hükümetten yapılan açıklamada, Pazar akşamı Amsterdam’da Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy verme işleminin sona erdiği sırada yaşanan olayların ‘kabul edilmez olduğu’ belirtildi.

Pazar akşamı saat 21.00 sıralarında Amsterdam’daki RAI Kongre ve Fuar Merkezi’ndeki sandıkların kapanmasına kısa bir süre kala, Türkiyeli seçmenler arasında kavga çıkmıştı. Amsterdam polisi, olağanüstü durum ilan ederek bölgeye çevik kuvvet ekipleri sevk edilmişti.

‘SANDIKTA ŞİDDET VE GÖZDAĞI KABUL EDİLEMEZ’

Hollanda Sosyal İşler Bakanı Karien van Gennip, sandık başında çıkan olaylara ilişkin Temsilciler Meclisi’ne bilgi verdi. Van Gennip, RAI’deki sandık başında 300 kişinin kavgaya karıştığını söyledi. Hollandalı bakan, farklı kesimler arasındaki kavgaya ilişkin resmi soruşturmanın devam ettiğini belirterek daha fazla ayrıntı vermedi.

Kavga kültürünün, Hollanda’ya göre olmadığını vurgulayan van Gennip, “Sandıkta şiddet ve gözdağı kabul edilemez” dedi. Bakan van Gennip, Türkiye seçimlerinin çok gergin bir ortamda geçtiğini ve bu gerilimin Hollanda’ya ihraç edildiğini söyledi. Oy kullanmanın temel bir hak olduğunu ve engellenemeyeceğini vurgulayan Hollandalı bakan, gerilimlerin, şiddet ve yıldırma olmaksızın, yasalara saygı çerçevesinde, “Hollanda usulü” ifade edilmesini istedi. Van Gennip, milletvekillerinin önerisi üzerine, Hollanda’da olduğu gibi, Türkiye’deki seçimler için mektupla oy kullanılmasının mümkün olup olmayacağını araştıracağını açıkladı.

‘UZUN ZAMANDIR ERDOĞAN TARAFINDAN SİNDİRİLİYORLAR’

Koalisyon hükümetinin büyük ortağı Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) Milletvekili VVD Milletvekili Bente Becker, Türkiye kökenli Hollandalıların ‘çok uzun süredir ve çok sık olarak Erdoğan rejimi tarafından etkilendiğini ve sindirildiğini’ öne sürdü. Becker, AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen Osmanlı Ocağı üyelerinin kavgaya karıştığı iddialarına atıfta bulundu. İktidar partisi milletvekili, “Olaylarda AKP’nin militan şubesine bağlı kişilerin yer aldığına dair işaretler var. Bu kesinlikle mümkün olmamalı” diye konuştu.

‘VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILSINLAR’

Faşist Özgürlük Partisi (PVV) kavgaya karışan Türkiyeli seçmenlerin ‘Hollanda vatandaşlığından çıkarılmasını ve ülkeden atılmasını’ istedi. PVV, Türkiye seçimlerinin Hollanda ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını savunarak, bir daha izin verilmemesini önerdi. PVV Milletvekili Machiel de Graaf, sandık başında yaşanan kavganın faillerinin ‘ibret için Hollanda vatandaşlığından çıkarılmasını ve ülkeden atılmasını’ talep etti.

Hollanda’da 7 Mayıs Pazar akşamı sona eren oy verme işlemi, 29 Nisan’dan itibaren Amsterdam, Lahey, Deventer ve Eindhoven kentlerinde kurulan sandıklarda gerçekleştirildi. Yaklaşık 287 bin Türk seçmenin bulunduğu Hollanda’da, 146 bin 149 kişi oy kullandı. Katılım oranı, 2018’deki seçimlere göre yüzde 4,3 artarak; yüzde 50,96 olarak gerçekleşti. Bir önceki seçimlerde kayıtlı 260 bin seçmenden 121 bin 584’ü sandığa gitmişti. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir