20 Yaşındaki Genci Öldürüp Pilav Yemeye Gittiler!

Olay, Beyoğlu Kalyoncu Kulluğu Mahallesi’nde 5 Ağustos 2022 tarihinde meydana geldi. İddiaya göre, seyir halindeyken yavaşlayan otomobilden yola bir kişi atıldı. Olayı görenler yerde hareketsiz yatan kişinin yanına giderken, otomobil hızla uzaklaştı. Olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edilirken 20 yaşındaki Serhat Abik hayatını kaybetti. Polis, yaptığı çalışmalar sonucunda Serhat Abik’i otomobille bırakan sanıkları yakaladı. Sanıkların Abik’i öldürdükten sonra sokakta yürüdüğü anlar güvenlik kamerasına da yansıdı.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen 7’nci duruşmaya, tutuklu sanıklar Hebun Yıldırım ve Adem Gökmen getirildiler. Baran Orhan, Erkan Kulan, Hamdullah Ayata ve Hasip Kaçar ise tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldılar. Tutuksuz sanık Aydın Gündoğdu da duruşmada hazır bulundu.

SANIĞIN ESKİ KIZARKADAŞI TANIK OLARAK DİNLENDİ

Duruşmada sanık Hamdullah Ayata’nın eski sevgilisi Berfin Demirel tanık olarak dinlendi. Demirel, öldürülen Serhat Abik’in kendisine sosyal medya hesabı Instagram üzerinden yazdığını belirterek “Serhat, çevrimiçi olduğumda beni rahatsız ediyordu. Aynı semtte olduğumuz için takip ediyordu, normalde ben kendisini tanımıyordum. Benden hoşlandığını söyleyip görüşme tekliflerinde bulunuyordu. Beni taciz ediyordu. Erkek arkadaşım olduğunu söyleyip uzak durmasını söyledim. Kötü kötü şeyler yazıyordu. Korkmaya başlamıştım. Kendisi bana gece iki buçuk gibi mesaj atıyordu. Eski erkek arkadaşım Hamdullah, ‘Kiminle konuşuyorsun’ dedi. Ben de ona anlattım. Bundan sonrasını bilmiyorum. 1-2 gün sonra da maktulün öldüğünü öğrendim. Kim öldürdü, nasıl oldu bilmiyorum. Sadece Hamdullah’ın öldürdüğünü duydum” dedi.

Mahkeme Başkanı, tanığa maktulü neden engellemediğini sorması üzerine, “Maktulden bu şekilde mesajlar atmamasını söyledim. Kendisini ilk başta engellemedim. Maktul bana, ‘Seninle birlikte olmak istiyorum. Seni arabama alırım, kaçırırım’ şeklinde tehditlerde bulundu. Aynı gün Hamdullah bunu öğrendi. Ben de maktulü engelledim” diye cevap verdi.

SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında, olay tarihinde maktulün kuzeni Cemil Abik’i arayıp “Acil gel” diyerek yardım istediği, cevap gelmeyince bir saat sonra babası Seyfettin Abik’e telefonda “Baba 20 bin lira borcum var, vermezsen beni öldürecekler” dediği, babasının da parası olmadığını söylediği belirtildi.

Savcı mütalaasında, sanıkların eylemi “Cinsel taciz” sebebiyle gerçekleştiğini iddia etmişlerse de bunun haksız tahrik hükümlerinden faydalanmaya yönelik savunma olarak değerlendirildiği, söz konusu tacizin gerçekleştiğine dair Hamdullah’ın görgüsünün olmadığını, somut delil olmadığını kaydetti. Diğer sanıkların eylemin gerçekleşmesine engel olmadıkları gibi yaralı olan maktulü sağlık kuruluşuna götürmedikleri ve eylemin gerçekleşmesine yardım ettikleri belirtildi.

SON SAVUNMALAR İÇİN ERTELENDİ

Savcı, sanık Hamdullah Ayata hakkında “Kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası, diğer sanıklar hakkında ise “Kasten öldürmeye yardım” suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapislerini talep etti. Ayrıca çamaşırhanenin sahibi Aydın Gündoğdu’nun tutuklanmasını istedi.

Sanık avukatları, mütalaaya karşı savunma yapmak üzere süre talebinde bulundular. Süre talebini kabul eden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir