Aslı Özge’nin yeni filmi ‘Faruk’, 74. Berlin Film Festivali’nde

Yönetmen Aslı Özge’nin yeni uzun metrajlı filmi “Faruk”, bu sene 15- 25 Şubat tarihlerinde yapılacak 74’üncü Berlin Film Festivali’nin Panorama Bölümü’ne kabul edildi. Aslı Özge’nin gerçek mekanlarda çekilen, gerçek karakterlerden ve olaylardan esinlenen yeni filmi, kentsel dönüşümün etkilerinin yanında, baba-kız ilişkisinin karmaşıklıklarını da göstererek, İstanbul kalabalığının içinde ayakta kalmaya çalışan yaşlı bir adamın hayatına bakış sunacak.

Türkiye-Almanya-Fransa ortak yapımı olan filmin yapımcılığını FC Istanbul, EEE Films,Parallel 45 ve The Post Republic üstleniyor. Faruk Özge, Derya Erkenci, Gönül Gezer, Alibey Güner, Nurdan Çakmak, Begüm Güzeldoğu ve Semih Arslanoğlu’nun rol aldığı filmin görüntü yönetmenliğini Emre Erkmen yapıyor.

DÜNYA PRÖMİYERİNİN ARDINDAN TÜRKİYE’DE VİZYONA GİRECEK

Filmin Berlin’deki dünya prömiyerinin ardından 2024’te Türkiye’de sinemaseverlerle buluşması planlanıyor.

Filmin konusu şöyle:

90 yaşlarındaki Faruk’un yaşadığı apartman kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacaktır. Kızı bu yıkım üzerine bir film yapmaya karar verince Faruk filmin ana karakteri haline gelir. Faruk yıkım sürecini geciktirmek umuduyla bina yönetimi toplantılarına katılırken, gerçeklik ve kurgu yavaş yavaş iç içe geçer ve ikisi arasındaki çizgi bulanıklaşmaya başlar.

Aslı Özge’nin Almanya’da çektiği bir önceki filmi “Kara Kutu”, Münih Film Festivali’nde Yeni Alman Sineması Bölümü’nün açılış filmi olurken, son olarak Ekim ayında düzenlenen Roma Film Festivali‘nden En İyi Senaryo Ödülü’nü almıştı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir