Aynı anda 3 savaş suçu

Gazze’deki soykırıma destek veren Batılı devletler, medya organları aracılığıyla kara propaganda yürütürken, katliamın boyunu da gizlemeye çalışıyor. Filistin’e yönelik vahşete kör ve sağır olanlar, İsrail’e ise tüm imkanları seferber ediyor. Tam da böyle bir ortamda Filistin’in tanınmış aktörleri var gücüyle çalışıyor. Siyasi olarak farklı noktalarda olsalar da Filistinli grupların tamamı direniş ve mücadele için tek yumruk oldu. Uluslararası ajanslara konuşan ve TV programlarına çıkarak Batı’nın yalanlarla dolu kirli algı yönetimine karşı duranlardan biri de Filistin hükümetinin eski Enformasyon Bakanı, Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa Barguti. Dünyanın gözü önünde savaş suçu işlendiğini belirten Barguti, kimsenin hesap sormadığını söyledi.

ETNİK TEMİZLİK YAPILIYOR

İsrail’in aynı anda 3 savaş suçu işlediğini vurgulayan Barguti, bunların toplu cezalandırma, insanları su, elektrik hatta oksijen gibi temel ihtiyaçlardan mahrum bırakma ve etnik temizlik olduğunu anlattı. İsrail’in tüm suçlarına karşı Filistinlilerin kararlılıkla mücadele ettiğini vurgulayan Barguti, “Bu insanlar topraklarını terk etmektense ölmeye hazır. Mısırlıların bu etnik temizliği reddeden sağlam konumu nedeniyle tüm Gazze’yi etnik olarak Mısır’a gönderme planları suya düştü. Ama şimdi başka bir etnik temizlik yapıyorlar, insanları kuzeyden ve ortadan güneye itiyorlar. Bu üç suç, suç ortaklığından daha fazlası olan ABD’nin tam desteğiyle gerçekleşiyor. 2 bin asker ve uçak gemilerini gönderdiklerinde, pratikte savaşa girdiler. Asıl şok edici olan, ateşkesi reddeden ve İsrail saldırısını desteklemeye devam eden birçok Avrupa ülkesinin konumu. İsrail hakkında insanlıktan çıkarıcı yalanlar üretiyorlar” şeklinde konuştu.

BIDEN YÖNETİMİ BARIŞI REDDETTİ

İsrailli bakanların Filistinlilere 3 seçenek sunduğunu aktaran Barguti, “Birincisi göç etmek, ikincisi apartheid rejimine boyun eğmek, üçüncüsü ise katledilmek. Bu yüzden ABD’yi çok iki yüzlü buluyorum. Biden ve yönetimi, Filistinlilerin İsrail’in 2014’ten beri engellediği barış görüşmelerinin başlatılması yönündeki her talebi reddetti. Zamanın hazır olmadığını söyleyip durdular çünkü İsrail istemiyordu ve şimdi tamamen İsrail’in tarafını tutuyorlar” ifadelerini kullandı.

ACİLEN SAVAŞ DURMALI

En acil ihtiyacın savaşı durdurmak olduğunu ifade eden Barguti, “Şu an İsrail, Gazze’yi tamamen yok etmeye çalışıyor. Bu Filistin halkına karşı gerçek bir soykırım. Şimdi yine iki devlet çözümünü destekliyorlar ama İsrail’i durdurmuyorlar. Yasadışı yerleşim kurmaya devam ederken İsrail’e izin veriyorlar. İki devlet fikri klişe haline gelirken, mücadelemize de kızgınlar çünkü Filistinliler direniyor, boyun eğmiyor” dedi.

Batı Şeria’da da zulüm var

İsrail’in Batı Şeria’da zulmettiğini ifade eden Barguti,“1948’de zaten bir kez etnik temizliğe maruz kaldık ve bu süre zarfında İsrail 52 katliam yaptı. Ayrıca 520 Filistinli topluluğu da yerle bir ettiler. Dünyanın tarihi unutmasını istiyorlar. Tarihimizi unutmamızı istiyorlar. Şimdi tekrar etnik olarak temizlik istiyorlar. 7 Ekim’den bu yana işgalciler tarafından neredeyse 100 kişi olmak üzere 1100 kişi öldürüldü.

Dayanacak güç kalmadı

Kendi de doktor olan Barguti, sağlık ekiplerinin artık dayanacak güçlerinin kalmadığını ifade ederek, “Sağlık sistemi çöktü. Hastanelerde oksijen ve elektrik sıkıntısı nedeniyle her an ölebilecek çocuklar var. Hastalar ilaçsız, diyaliz ve kanser hastaları tedavisizlikten yaşamını yitirebilir. Hastanelerde merdiven ve koridorlarda ve her şeyden yoksun şekilde ameliyat yapıyorlar. Yaralıları kurtarmak artık çok daha zor ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir