ÇYDD’den Bakan Tekin hakkında suç duyurusu: Açık bir saldırı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Meclis’te yaptığı konuşmada tarikat ve cemaatlerle yapılan protokollerin devam edeceğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin hakkında suç duyurusunda bulunduklarını aktardı.

Tekin’in sözlerinin laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olan Cumhuriyet’e yönelik açık bir saldırı niteliği olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Milli Eğitim Bakanı’nın TBMM’de yaptığı tarikatlar ve cemaatler ile iş birliklerinin devam edeceğine yönelik açıklamaları devletin laik ve demokratik niteliğine açık bir saldırı niteliği taşımaktadır. Bununla birlikte; mevcut açıklamaların Anayasa, 430 ve 677 sayılı Devrim Kanunları, Milli Eğitim Temel Kanunu ve Türk Medeni Kanununa aykırı olması ve TCK madde 215 ‘’Suçu ve Suçluyu Övme Suçu’’ kapsamına girmesi gerekçesiyle Anayasa’nın ihlal edildiğinin kabul edilmesidir. Sayın Bakan’ın konuşmasında net bir şekilde ifade edilen tarikat ve cemaatlerle iş birliği yapma kararlılığı; laik ve bilimsel eğitim sistemine karşı bir politikayı ve saldırıyı ortaya koymaktadır. Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Dolayısıyla, Milli Eğitim Bakanı’nın devletin en yüce makamında yaptığı tarikatlar ve cemaatler ile iş birliklerinin devam edeceğine yönelik açıklamaları kabul edilemez niteliktedir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir