Harvard ,hafızayı geliştirmek için sekiz ipucu ortaya koyuyor

Beynin işleyişini geliştirmek için çeşitli kaynaklara ve alışkanlıklara başvurabiliriz…

Belleği optimize etmek için kaliteli bir diyet, fiziksel egzersiz, eğlence aktiviteleri ve daha fazlasını da kullanabiliriz ; Ancak Harvard Üniversitesi tarafından desteklenen , öğrenmemizi geliştirmeye ve her şeyden önce hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilecek sekiz ipucu şunlardır :

Dinlenmeye dikkat edin

Popüler inanışın aksine, sonsuz sayıda saat çalışarak çalışmak her zaman daha yüksek performansı garanti etmez. Bu nedenle uzmanlar, gece dinlenme saatlerinden fedakarlık etmemeyi, tam tersine dinlenmeye özen göstermeyi ve çalışma saatimizin ortasında mola vermeyi öneriyor .

Zihnini sürekli uyar

Beynimizi aktif tutmak hafızayı ve öğrenme sürecini geliştirmenin anahtarıdır .

Böylece beynimizi sürekli egzersiz halinde tutmak ve onu öğrenmeye ve hafızaya olumlu bir şekilde hazırlamak için yazma , resim yapma, okuma, podcast dinleme veya benzeri aktivitelerle meşgul olabiliriz .

El yazısı

Daha iyi anlamak ve bilginin daha büyük bir yüzdesini akılda tutmak için , kalem ve kağıt kullanmak ve tam tersine, ezberleyip öğrenmemiz gereken şeylerin özetini çıkarırken veya not alırken elektronik cihazlardan kaçınmak önemlidir.

Daha iyi akılda tutmak için yüksek sesle konuşun

Öğrenmeyi onaylamak ve ezberlemeyi kolaylaştırmak için iyi bir strateji, içeriği sözlü olarak ifade etmektir. Yani, dahil etmemiz gereken yeni kavramları söylerken kendimizi dinlemek.

İçeriği anlamaya çalışırken sorgulayın

Ezberlememiz gereken içeriği tekrar tekrar okumak veya dinlemek gibi basit bir eylem her zaman akılda kalıcılığı garanti etmez. Bu nedenle, bilginin bütünleştirilmesini kolaylaştırmak için kavramları anlamak veya kanıtlamak iyi bir kaynaktır .

Çalışma alanlarını çeşitlendirin

Uzun saatler boyunca tek bir konuya veya alana odaklanmak beynimizi yorabilir, konsantrasyonumuzu ve motivasyonumuzu minimuma indirebilir.

Dolayısıyla Harvard Üniversitesi’nin alıntı yaptığı bu uzmanların önerdiği şey, çalışma alanlarını veya öğrenmemiz ve ezberlememiz gereken materyal ve içerikleri çeşitlendirmek.

Beyni yeni zorluklarla canlandırın

Optimum beyin fonksiyonuna katkıda bulunmak ve zihni aktif ve alıcı durumda tutmak için , gün boyunca buna meydan okunması tavsiye edilir.

Böylece, örneğin, baskın olmayan elimizi bazı günlük görevleri gerçekleştirmek, fiziksel bir test yapmak veya bilişsel becerilerimizi uyaran zihinsel bulmacaları çözmek için kullanabiliriz .

Yeni bilgiyi tanıdık olanla ilişkilendirin

Öğrenmeyi ve hafızayı teşvik etmek için birleştirmemiz gereken yeni bilgileri bazı tanıdık veriler veya deneyimlerle ilişkilendirmek çok faydalı olabilir .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir