İsrail, Gazze’de 108 günde 11 bin çocuk öldürdü

AA

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 7 Ekim’den bu yana, 3 ayı aşkın süredir devam ediyor.

Katliamlarına geçen süre zarfında yenilerini ekleyen İsrail, 23 binden fazla sivili hayattan kopardı.

Okul, hastane, ibadethane ve sivil yerleşim alanlarını hedef gözetmeksizin vuran İsrail, savaşı sürdürmekte kararlı..

11 bin çocuk hayatını kaybetti

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisinden yapılan açıklamaya göre, İsrail’in Gazze’ye 108 gündür sürdürdüğü saldırılarında 11 bin çocuk ve 7 bin 500 kadın hayatını kaybetti.

Gazze’de şu ana kadar yüzde 70’i kadın ve çocuk 7 bin kişinin hala enkaz altında veya kayıp olduğu kaydedilirken, hastanelere ulaşan cenazelerin sayısı 25 bin 925 oldu, 63 bin kişi de yaralandı.

İsrail saldırılarında 70 bin konutun tamamen yıkıldığı, toplamda ise 290 bin konutun zarar görerek ikamet edilmez durumda olduğu bilgisi paylaşıldı.

Sağlık sektörünü hedef alan İsrail ihlallerine ilişkin ise 337 sağlık çalışanı ile 45 sivil savunma görevlisinin öldürüldüğü aktarıldı.

119 gazeteci öldürüldü

Gazze’de 7 Ekim’den bu yana 119 gazetecinin İsrail saldırılarında hayatını kaybettiğine dikkati çekildi.

İsrail güçlerinin 99 sağlık çalışanı ve 10 gazeteciyi alıkoyduğu, 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde 2 milyon kişinin yerinden edildiği vurgulandı.

Bulaşıcı hastalıklar yayılıyor

Yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı kalabalık barınma merkezlerindeki gayriinsani duruma işaret edilerek, yerinden edilme sonucu 400 bin bulaşıcı hastalık ve 8 binden fazla Hepatit A vakasının tespit edildiği bilgisi verildi.

Gazze’de sağlık bakımı verilemediği için 60 bin hamile kadın ile ilaç eksikliği nedeniyle 350 bin kronik hastalığı bulunan kişinin hayati tehlikesinin bulunduğu duyuruldu.

İsrail ordusu, 140 hükümet tesisi ile 99 okul ve üniversiteyi yerle bir etti, 295 okul ve üniversite ise kısmen zarar gördü.

Gazze dışında tedavi edilmesi gereken yaralı sayısının 11 bin olduğu, yetersiz sağlık hizmeti nedeniyle 10 bin kanser hastasının ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı vurgulandı.

253 cami yıkıldı

İsrail ordusunun Gazze’de 161’ini tümüyle yıktığı 253 camiye zarar verdiği ve 3 kiliseyi hedef alarak yıkımına neden olduğu bildirildi.

Gazze’de İsrail 150 sağlık kuruluşunu hedef aldı, 53 sağlık merkezi ile 30 hastaneyi hizmet dışı bıraktı ve 122 ambulansı kullanılmaz hale getirdi.

İsrail, Filistin’in kültürel mirasını da hedef aldı, Gazze’de 200 tarihi ve kültürel varlığı yıktı.

Açıklamada ayrıca İsrail ordusunun 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye 65 bin tondan fazla patlayıcıyla düzenlediği vurgulandı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir