Kritik Gelişme: ABD, Milyarlarca Dolarlık Bitcoin’e El Koydu!

ABD temyiz mahkemesi 20 Aralık Çarşamba günü, 69.370 Bitcoin ve diğer kripto paraların el konulmasını resmen onaylayarak kötü şöhretli Silk Road davasında belirleyici bir adım attı. Bu dönüm noktası niteliğindeki karar, ABD hükümetinin artık faaliyette olmayan dark web pazarıyla bağlantılı kripto varlıklar üzerindeki kontrolünü sağlamlaştırıyor.

Silk Road’dan elde edilen Bitcoin (BTC)’lere el konuldu

ABD Dokuzuncu Bölge Temyiz Mahkemesi Çarşamba günü bir emirname yayınlayarak Silk Road davasıyla bağlantılı 69,370 Bitcoin ve diğer çeşitli kripto paraların el konulmasını onayladı. Bu resmileştirme, Ağustos tarihli ilk kararın ardından geldi ve mahkeme belgesinde Silk Road kurucusu Ross Ulbricht, iki davacı ve ABD hükümeti kilit taraflar olarak yer aldı.

Söz konusu kripto para birimine ilk olarak “Individual X” olarak bilinen ve Silk Road‘a sızarak fonların kontrolünü ele geçirdiği bildirilen gizemli bir kişi tarafından el konuldu. Bu yasal süreç, oldukça kritik. Zira hükümetin dark web pazarıyla ilişkili ele geçirilen kripto varlıklar üzerindeki yetkisinin altını çiziyor.

Silk Road’un karanlık geçmişi

Silk Road’un kurucusu Ross Ulbricht, 2011-2013 yılları arasında kötü şöhretli çevrimiçi pazar yerinin yönetimindeki rolü nedeniyle şu anda ömür boyu hapis cezasını çekiyor. Platform, Ulbricht’in 2013 sonlarında tutuklanmasının ardından FBI tarafından kapatılana kadar uyuşturucu ve silah içeren yasadışı ticareti kolaylaştırdı.

2022 yılında Ulbricht, ABD hükümetine olan borçlarını ödemek için 3 milyar dolar değerinde çalıntı bitcoin tahsis etmek üzere bir anlaşmaya vardı. Bu anlaşmanın bir parçası olarak 69.470 Bitcoin’in haklarını kaybetti. Kısa bir süre önce, tam olarak 69.369 olmak üzere önemli miktarda Bitcoin içeren bir cüzdan adresi, 2015’ten bu yana ilk para hareketini gördü.

Bitcoin’lerin akıbeti ne olacak?

Yıl boyunca, ABD hükümeti Silk Road davasından kurtarılan Bitcoinleri sattı. Bitcoin fiyatının 2023’ün başından bu yana %100 artmasıyla birlikte, hükümetin kalan Bitcoinleri elinde mi tutacağı yoksa satacağı yönünde spekülasyonlar ortaya çıktı. Spot BTC ETF’sinin potansiyel onayı ve 2024’te Bitcoin’in halving’i konusundaki iyimserlikle hareket eden analistler, şimdiden 100 bin dolar ve üzeri BTC fiyat hedefleri öngörüyor.

El koyma kararının resmi olarak onaylanması, Silk Road destanında önemli bir bölüme işaret ediyor. Ayrıca ABD hükümetinin dark web’deki yasadışı faaliyetlerle ilişkili kripto varlıklar üzerinde kontrol sağlama çabalarını vurguluyor. Kalan Bitcoinlerin kaderi belirsizliğini korurken, kripto para topluluğu piyasanın yükselişte olduğu bir ortamda hükümetin kararını yakından izliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir