Rusya dünyayı petrole boğdu!

Yaptırımlar lafta kaldı, Rusya dünyayı petrole boğdu…

Rusya’nın ham petrol ihracatındaki artış, özellikle Çin ve Hindistan gibi yaptırımları uygulamayan ülkelere yönelik satışlardan kaynaklanıyor.

Avrupa Birliği, G7 ülkeleri ve Avustralya’nın Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara rağmen, Rusya’nın ham petrol arzı bu bahar yüzde 50 arttı.

Financial Times’ın Kpler’in verilerine göre, Rusya’nın günlük ham petrol ihracatı Mart ayında 3,51 milyon varile ulaştı. Bu, savaş öncesi seviyenin yaklaşık yüzde 50 üzerinde.

Rusya’nın ham petrol ihracatındaki artış, özellikle Çin ve Hindistan gibi yaptırımları uygulamayan ülkelere yönelik satışlardan kaynaklanıyor.

Avrupa Birliği, G7 ülkeleri ve Avustralya, geçtiğimiz Aralık ayında Rus petrolüne varil başına 60 dolarlık bir fiyat sınırı getirdi. Ancak bu sınır, Rusya’nın ham petrol ihracatını sınırlamakta başarısız oldu.

Financial Times’ın Kiev Ekonomi Okulu (KSE) tahminlerine dayandırdığı haberine göre, ham petrol fiyatlarındaki sürekli artış ve kendi petrolüne uygulanan iskontonun azalması nedeniyle Rusya’nın petrol gelirlerinin artması muhtemel.

Financial Times’ın nakliye ve sigorta kayıtları üzerinde yaptığı bir analize göre, Ağustos ayında deniz yoluyla taşınan Rus ham petrolünün neredeyse dörtte üçü batı sigortası olmadan seyahat etti.

Bu durum, Rus petrolünün küresel piyasalarda giderek daha fazla dışlanmasına işaret ediyor.

borsatek.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir